wtorek, 2023-03-28 Ernesta, Lidii, Ruperta

Nie tylko z nieba – żar w Wiśle

2021-06-28


WAZ 12-20.06.2021

Kiedy 12 czerwca kadra przyjechała na WAZ do Wisły, nic nie wskazywało na to, że zaskoczy nas lato… Po niezwykle zimnym maju – jak to kiedyś śpiewała niezapomniana Kora z Maanamu, natarła na nas niespodziewana fala upałów. Ale choć żar lał się z nieba, to uczestnicy dzielnie dawali radę wszystkim wyzwaniom, które czekały na nich na warsztacie.

Przez pierwsze dwa dni WAZ uczestnicy aktywnie pracowali z doradcą zawodowym. Grupa opanowała wiedzę z wielu zagadnień dotyczących m.in. jak poszerzać swoje kwalifikacje i uzupełniać wykształcenie, jak znaleźć odpowiednią pracę, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak napisać CV, itp.

Harmonogram WAZ w Wiśle został dostosowany do potrzeb uczestników. Podzieliliśmy ich na grupy według niepełnosprawności. Grupę A stanowiły osoby na wózkach inwalidzkich, w grupie B znalazły się osoby chodzące, w tym trzy z niepełnosprawnością narządu wzroku. Podczas zajęć kadra dyscyplin, jak i kadra chodząca wykazały niezwykłą kreatywność, mając do czynienia z tak różnymi grupami treningowymi.

Oprócz niezbędnej techniki jazdy na wózku dla grupy A, dyscypliny sportowe oraz gry zespołowe zostały zaplanowane tak, aby zaangażować maksymalnie obie grupy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zajęcia na basenie i w siłowni, zapewne dlatego, że wszyscy byli spragnieni wysiłku fizycznego i kontaktu z wodą po okresie zamknięcia w domu i ograniczeń korzystania z tych obiektów. Na stadionie przeprowadziliśmy też trening z łucznictwa, który poprowadził Stasiu, nasz nowy kadrowicz, jednocześnie zawodnik „START-u” w tej dyscyplinie.

Mieliśmy też możliwość, dzięki uprzejmości TOYOTA KATOWCE, która pod hasłem „Zawsze w pełni mobilni”, udostępniła nam samochód hybrydowy, przystosowany dla osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Uczestnicy spróbowali kilku technik pakowania wózka do samochodu, zaznajomili się z oprzyrządowaniem dostosowanym do osób z niepełnosprawnością ruchową oraz poznali działanie napędu hybrydowego. 

Podczas tych zajęć kadra wózkowa zaprezentowała również inne możliwości lepszej mobilności dla osób poruszających się na wózkach. Korzystając z prywatnego sprzętu kadrowiczów uczestnicy poznali przystawki elektryczne do wózków aktywnych – przystawkę montowaną do ramy wózka z przodu oraz napęd montowany z tyłu do belki. Omówiliśmy również jak starać się o dofinansowanie do tego typu urządzeń.

W ostatni dzień pobytu zorganizowaliśmy grę terenową. Miejsca, do których mieli się kierować uczestnicy były zaszyfrowane w formie zagadki wierszowanej, a po dotarciu do odgadniętego miejsca, wskazany przez wybranego wcześniej lidera uczestnik, odpowiadał na pytanie z zakresu wiedzy, którą uzyskał na zajęciach z doradztwa zawodowego.

Warsztat był intensywny i bardzo kreatywny, uczestnicy wyjechali wzbogaceni o nowe doświadczenia z zakresu doradztwa zawodowego, aktywności fizycznych i rozpoznania własnych możliwości.

Kadra i uczestnicy WAZ


Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach