niedziela, 2023-03-26 Ireneusza, Marii, Marioli

FAR na Wings for Life World Run


Poznań, 04.05.2014 r.

4 maja punktualnie o godzinie 12:00 polskiego czasu rozpoczął się bieg, jakiego jeszcze nie było – Wings for Life World Run. Dokładnie w tym samym momencie, na sześciu kontynentach w 32 krajach, na 34 trasach, wystartowało 35 397 biegaczy. Na poznańskiej Malcie na linii startu ustawiło się 1156 osób, w tym przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (Edyta i Justyna). Pierwszy raz w historii biegów trasa nie miała klasycznej linii mety. Wyznaczał ją jadący za uczestnikami samochód, który wystartował 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji.

Wszystkie środki zebrane podczas biegu zostały przekazane na obiecujące, międzynarodowe badania, których celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.

Na imprezie z tak szczytnym celem nie mogło zabraknąć tych, którym badania mogą pomóc – czyli osób poruszających się na wózkach. Region wielkopolski Fundacji Aktywnej Rehabilitacji przygotował fascynujący mecz rugby na wózkach (promujący również naszą wyjątkową Polską Ligę Rugby na Wózkach) oraz zorganizował przy swoim namiocie szereg drobnych konkurencji sportowych, zapraszając na nie zgromadzoną widownię. Choć tym razem wózkowicze nie mogli wystartować w samym biegu, byli tam obecni i wspierali tych, którzy wyruszyli na trasę.

Sam bieg trwał kilka godzin. W Polsce można było wystartować w drużynach którejś z gwiazd: Adama Małysza, Szymona Godźka, Beaty Sadowskiej albo Jerzego Skarżyńskiego.

Beata Sadowska, która tego dnia pierwszy raz miała okazję usiąść na chwilę na wózku, stwierdziła, że ma dreszcze. „W najbliższej rodzinie i wśród znajomych nie mam nikogo, kto by się poruszał na wózku, ale te osoby niepełnosprawne, które spotkałam na swojej drodze, to były genialne osoby z pasją, doceniające dziś, nieprzegapiające teraźniejszości” – powiedziała nam przed startem.

Wśród ambasadorów imprezy w Polsce znalazła się również Agnieszka Więdłocha. Aktorka wyznała nam, że miała okazję kiedyś grać w przedstawieniu osobę poruszającą się na wózku. „Jak sobie pomyślę, że nie mogłabym chodzić, to czuję strach, to bardzo trudne doświadczenie” – stwierdziła.

Wymiar imprezy był ogólnoświatowy. Całe wydarzenie rejestrowało ponad 200 kamer, a multirelację można było zobaczyć w największych stacjach telewizyjnych. W Polsce w kategorii kobiet zwyciężyła Aga Głomb, która zakończyła bieg na 38,81 km. Najszybszym Polakiem został Grzegorz Urbańczyk, który przebiegł dystans 49,08 km. Humor dopisywał zwycięzcy polskiej edycji od początku do końca.

„Wyszedłem przebiec 5 km, a przebiegłem 50. To miała być przygoda, chciałem się pokazać z jak najlepszej strony, a wyszło wspaniale.” – podsumował Urbańczyk.

Zwycięzcą globalnego biegu został Etiopczyk Leamawork Ketema, który pokonał 78,58 km. Wśród pań najlepsza była Elise Selvikvåg Molvik. Norweżka przebyła aż 54,79 km, nim dogoniła ją ruchoma linia mety.

Tak naprawdę, każdy z uczestników wyścigu jest zwycięzcą, bowiem wszyscy swoim czynnym udziałem w wydarzeniu wsparli szczytny cel, którym jest wynalezienie skutecznej metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego (do tej pory udało się pozyskać wsparcie finansowe w kwocie ponad 3 milionów Euro).

„Świetna inicjatywa” – powiedział po biegu Rafał Patyra – „Tutaj każdy się uśmiechał, niezależnie od tego, czy byli na początku, na końcu stawki, czy nawet zostali dogonieni przez metę. Szkoda, że nie mogły wystartować osoby na wózkach. Często uczestniczę lub prowadzę imprezy biegowe i oni zawsze są, startują, pokazują swoje niezwykłe możliwości. Tym razem mi ich zabrakło i mam nadzieję, że w przyszłym roku będą mogli wystartować” – dodał komentator sportowy.
Na kolejną edycję, która odbędzie się za rok, dostała już zaproszenie od organizatorów nasza Fundacja. Zatem do zobaczenia 3 maja 2015 roku na II edycji Wings for Life World Run.

Zobacz zdjęcia »

Warsztat w Mrzeżynie

2023-03-14

W terminie 28.02-02.03.2023 r. w Mrzeżynie realizowany był Warsztat Aktywnej Rehabilitacji w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VII” . Grupę uczestników Warsztatu stanowiło...

Czytaj więcej


Szkolenie ICF, 03-05.03.2023

2023-03-06

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR” serdecznie dziękuje za udział w szkoleniu dla pedagogów, nauczycieli wspomagających, terapeutów oraz psychologów – z zakresu Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Szkolenie odbyło się w terminie 03-05.03.2023 r. w formie zdalnej na platformie Zoom...

Czytaj więcej


ICF, Warszawa 24-26.02.2023

2023-02-28

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w terminie 24-26.02.2023 przeprowadziła szkolenie w ramach projektu „Szkolenia z zakresu stosowania ICF w zarządzaniu procesem rehabilitacji...

Czytaj więcej


WAZ oczami Uczestniczki

2023-02-21

Osoby uczestniczące w Warsztacie Aktywizacji Zawodowej, realizowanym w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II”, spędziły bardzo aktywny i pełen wyzwań tydzień w szczecińskim hotelu Bosak w terminie 04-12.02.2023 r.

Czytaj więcej


Brak wydarzeń


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach