środa, 2022-12-07 Agaty, Dalii, Sobiesława

Wyjdź cało z wody


Słońce i ładna pogoda zachęcają do pobytu nad wodą. Wiele osób korzysta z takiej możliwości. Niestety każdego roku zdarzają się przypadki, w których zapominamy o najważniejszym – o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wówczas radosny wypoczynek zamienia się w dramat.

 Statystyki policji pokazują, że łącznie od początku maja tego roku w Polsce  woda pochłonęła ponad 160 osób. Nie ma szczegółowych danych, ile z tych osób utonęło na skutek skoku do wody. Nie ma też dokładnych informacji, dla ilu osób skok na główkę zakończył się urazem rdzenia kręgowego, a w konsekwencji koniecznością poruszania się na wózku.

W naszym kraju około 500 osób rocznie na trwałe siada na wózku inwalidzkim. Najczęstszą przyczyną, obok wypadków komunikacyjnych, są właśnie skoki do wody. Im cieplejsze lato, tym więcej urazów.

Zdradliwa woda

Można spytać: jak to możliwe, że ktoś skacze do wody, która ma tylko 30 cm? A jednak! Pływając w wodzie o małej przejrzystości, trudno jest ocenić, jaką ona ma głębokość. Rzeki bywają zdradliwe, prądy zmieniają dno i nawet jeśli w jednym dniu kąpaliśmy się w danym miejscu i było tam głęboko lub płytko, to nie możemy mieć pewności, że tak samo będzie w kolejne dni. Tragicznie może się skończyć również skakanie do nieznanej wody, bo może się ona okazać płytka lub można trafić na zatopione przedmioty i niewidoczne głazy.

Nawet w płytkiej z pozoru rzece można utonąć

Szczególnie w dużych rzekach woda stosunkowo płytka może sąsiadować z głębią. Taka sytuacja występuje na przykład na przykosach: ławicach przypominających w przekroju wzdłuż koryta rzeki góry łagodnie wznoszące się do pewnego momentu, a następnie gwałtownie opadające. Zbocze łagodne skierowane jest w kierunku pod prąd, a zbocze strome - z prądem.
W niezbyt przejrzystej wodzie łatwo przeoczyć grzbiet ławicy i można gwałtownie zapaść się w głębię. Nurt rzeki znosi wtedy na coraz głębszą wodę, a zapadający się piasek na stromym zboczu ławicy utrudnia odzyskanie równowagi. Następstwem tego może być panika i utonięcie. Piasek może być też grząski - szczególnie na krańcach ławicy sąsiadujących z głębią. Wnioski: należy unikać brodzenia w dużych rzekach, szczególnie, jeśli woda jest mętna (wezbrana). W razie ześliźnięcia się z krawędzi ławicy należy zachować spokój i najlepiej nie starać się wracać do miejsca, z którego spadliśmy. Rozsądniej jest płynąć do brzegu.

Szok termiczny częstą przyczyną utonięć

Wstrząs termiczny może nastąpić przy nagłym obniżeniu temperatury otoczenia ciała. Ma to miejsce np. po wpadnięciu do wody w czasie wywrotki w upalny dzień lub po skoku do wody wykonanym po długotrwałym opalaniu się na brzegu. Przy takim ochłodzeniu występuje skurcz powierzchniowych naczyń krwionośnych i krew, odpływając nagle do naczyń głębokich, powoduje przeciążenie serca, niedotlenienie mózgu, co jest przyczyną utraty przytomności i śmierci w wodzie. Szok termiczny może powstać również przy zanurzeniu tylko części ciała (np. nóg), dlatego przed wejściem do wody należy stopniowo ochłodzić organizm  (np. poprzez ochlapanie się). Trzeba pamiętać, że wstrząs termiczny może wystąpić u osób zupełnie zdrowych, będących w znakomitej kondycji fizycznej.

Bez picia i jedzenia

Po obfitym posiłku też trzeba odczekać - kąpiel z pełnym żołądkiem grozi skurczami mięśni rąk czy nóg lub zasłabnięciem w wodzie. Poza tym odruchy wymiotne lub torsje w czasie pływania, zwłaszcza gdy nie mamy gruntu pod nogami, są niebezpieczne - można się zakrztusić, zachłysnąć i utonąć.
Pływanie pod wpływem alkoholu jest w Polsce chyba najczęstszą przyczyną utonięć. Truizmem jest przypominanie, że alkohol, nawet w niewielkiej ilości może powodować ogromne zmiany w funkcjonowaniu organizmu - zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Zwiększa on zagrożenie utraty równowagi, szoku termicznego i utraty sił. Jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Po alkoholu stajemy się bardziej lekkomyślni i brawurowi. Zatem albo alkohol, albo kąpiel. Od tej reguły nie może być wyjątków.

Pomyśl, zanim skoczysz

O tym, że jeden skok może zmienić całe życie, przekonują m.in. instruktorzy FAR. Ku rozwadze polecamy dwa filmy. Może dzięki nim ktoś uniknie wózka.

FAR – region zachodniopomorski w reportażu “Wokół nas” TVP Szczecin »

FAR - region lubuski w akcji wakacyjnej „Nie łam się”:A jeśli jesteś świadkiem wypadku

Jeżeli człowiek wskoczył do wody i nie wypływa, przede wszystkim należy wyciągnąć go z wody. – Ale trzeba uważać, żeby nie zrobić większej krzywdy. Wyciągnąć z wody i ułożyć na brzegu w takiej pozycji, żeby nie spowodować kolejnych uszkodzeń. Jeśli nie oddycha, to za wszelką cenę należy przywrócić oddech. Jeśli oddycha , trzeba okryć go, aby zapewnić mu ciepłotę ciała. No i najważniejsze – natychmiast wezwać karetkę.
»»»

2022-11-24

Serdecznie zapraszamy 01.12.2022 w godz. 10:00-14:00
do Hotelu Forum w Lublinie przy ulicy Obywatelskiej 8. 
na spotkanie informacyjne...

Czytaj więcej


Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w Warszawie

2022-10-26

W ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II” w dniach 24.09.2022 oraz 01.10.2022 odbyły się Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie...

Czytaj więcej


Nasz pierwszy raz

2022-10-21

W dniach 14-16 października 2022 roku po raz pierwszy gościliśmy w Ośrodku Rehabilitacyjnym Polanika w Chrustach gdzie odbył się Warsztat Aktywnej Rehabilitacji, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VII”....

Czytaj więcej


Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w Lublinie

2022-10-19

W dniu 14.10.2022 odbyły się Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy dla uczestników projektu „ Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II” dla regionu lubelskiego. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego...

Czytaj więcej


»»»

2022-10-13

24 października rozpoczynają się szkolenia z zastosowania platformy iPFRON+. Cyfryzacja to więcej niż technologia.
Proces ten otwiera nowe możliwości uczestnictwa
osób z niepełnosprawnościami...

Czytaj więcej temat
loakalizacja
data kadra
data uczestnicy
kategoria

obóz AR
Czudec
2023-01-03
2023-01-14
2023-01-04
2023-01-14
aktywiz.społeczna 2022-2023

warsztat AR
Wisła
2023-01-27
2023-01-29
2023-01-27
2023-01-29
aktywiz.społeczna 2022-2023

warsztat AR
Supraśl
2023-01-27
2023-01-29
2023-01-27
2023-01-29
aktywiz.społeczna 2022-2023


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach