wtorek, 2022-05-24 Joanny, Zdenka, Zuzanny

OCENA WYDOLNOŚCI BEZTLENOWEJ DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ NARZĄDU RUCHU


 
Marzec 2015, Spała

Podczas Spartakiady FAR przeprowadzono laboratoryjne pomiary wydolności beztlenowej kończyn górnych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową.

Badania realizowane były przez zespół badawczy Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Koordynatorem badań był prof. Bartosz Molik. Realizowane badania prowadzone są przy współpracy z: University of Montana (Missoula, MT, USA), University of Texas at Arlington (TX, USA), Lakeshore Foundation (Birmingham, Al., USA) oraz Polytechnic University of Madrid (Hiszpania). Spalskie badania były kontynuacją analiz prowadzonych wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

Celem badań było określenie poziomu wydolności beztlenowej dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu ruchu. Wydolność beztlenowa rozumiana jest najprościej jako wysiłek krótkotrwały o maksymalnej intensywności. W ostatnich latach ten rodzaj wysiłku jest coraz częściej weryfikowany wśród osób z niepełnosprawnością. Okazuje się na przykład, że tego typu wysiłki mogą być związane ściśle z takimi czynnościami jak pokonywani progów, krawężników, ramp, czy też transferami (zmianami pozycji np. z wózka na łóżko).

Udział w badaniach był dobrowolny. Z pośród wszystkich uczestników w Spale przebadano 58 chłopców i dziewcząt w wieku od 7 do 15 lat. Zasadniczą częścią badań była ocena wydolności beztlenowej kończyn górnych - 30-sekundowy test Wingate. Test został wykonany na ergometrze ręcznym (LODE, Groningen). Dokonano pomiarów mocy średniej, mocy maksymalnej. Test właściwy był poprzedzony 2 minutową rozgrzewką, w którym dziecko mogło zapoznać się z ergometrem ręcznym i ćwiczeniem na nim. Podczas rozgrzewki badany wykonywał pracę na ergometrze z niewielkim obciążeniem (10W; jeden obrót na sekundę). Po rozgrzewce badany został zapoznany z częścią główną testu. Test polegał na maksymalnej pracy w czasie 30 sekund. Badany próbował jak najszybciej rozkręcić ergometr ręczny - wykonać jak największą liczbę obrotów ergometru w czasie 30 sekund. W części głównej obciążenie (siła hamująca) była indywidualnie dostosowana do możliwości badanego.

Dodatkowo przeprowadzono pomiar masy ciała (waga elektroniczna) oraz pomiar fałdów tłuszczowych i ocena składu ciała (aparat FUTREX).

Badania nie wiążą się z ryzykiem ani osobistym dyskomfortem. Jedynym dyskomfortem może być uczucie zmęczenia po wykonaniu maksymalnej pracy w okresie 30 sekund, podobnie jak przy intensywnym krótkotrwałym wysiłku fizycznym. Dobrowolny udział w badaniach jest pomocny w określeniu poziomu wydolności beztlenowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz określeniu wartości referencyjnych 30-sekundowego testu Wingate dla tej grupy wiekowej.

Po zakończonych badania opiekunowie otrzymują indywidualnie drogą e-mailową wyniki badań swoich podopiecznych. Aktualnie wyniki są porównywane z wartościami referencyjnymi dla nietrenujących dzieci polskich oraz trenujących dzieci amerykańskich z przepukliną oponowo-rdzeniową. Cykliczne uczestnictwo w badaniach pozwala na regularne kontrolowanie i analizę rozwoju mocy mięśniowej kończyn górnych dzieci.

Badania w Spale były pierwszą częścią badań, które będą kontynuowane w przyszłości. Wyniki oraz aktualności dotyczące badań będziemy zamieszczać dla zainteresowanych na łamach strony www.far.org.pl.

Bartosz Molik
 

»»»

2022-04-15Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Niech ten świąteczny czas, w którym odradza się nadzieja,
pozwoli nam z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Radości Niedzielnego poranka w sercach życzą
Zarząd, Pełnomocnicy, Pracownicy i Wolontariusze FAR


»»»

2022-03-28Z ogromnym smutkiem informujemy, że zmarł Adam Orzeł 
– Pełnomocnik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji województwa
lubelskiego, instruktor Aktywnej Rehabilitacji, trener pracy.

Odszedł od nas wspaniały i twórczy człowiek, który wniósł wielki
wkład w poprawę jakości życia wielu osób z niepełnosprawnością. 
Żegnamy nie tylko zasłużonego działacza, instruktora
i Pełnomocnika, ale przede wszystkim naszego przyjaciela.


          Z najszczerszymi wyrazami współczucia dla najbliższych,
          zarząd i pracownicy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji 
„FAR”

 


Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy 22.02.2022 r.

2022-03-07

W ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II”, 22.02.2022 r. odbył się Warsztat Aktywnego Poszukiwania Pracy w formie online. Uczestniczyła w nich grupa sześciu osób, które znajdują się na różnych etapach swojego życia zawodowego...

Czytaj więcej 


Warsztaty weekendowe w Warszawie

2022-03-03

W dniach 25-27 lutego 2022 r. miały miejsce warsztaty weekendowe regionu łódzkiego organizowane w ramach projektu "Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim VI" finansowanego ze środków PFRON. Zajęcia dla pięciu...

Czytaj więcej


Warsztat pomorsko-lubelski

2022-02-28

Tym razem siły połączyły cztery województwa (pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie i dolnośląskie), by stworzyć niepowtarzalną możliwość integracji młodzieży z dwóch skrajnie położonych województw podczas trwania ferii...

Czytaj więcejtemat
loakalizacja
data kadra
data uczestnicy
kategoria

obóz AR dla dzieci
Kołobrzeg
2022-06-05
2022-06-14
2022-06-06
2022-06-14
aktywizacja dzieci 2022-2023

WAZ
Zakopane
2022-06-06
2022-06-14
2022-06-07
2022-06-14
aktywiz.zawodowa 2022-2023

WAZ
Budy Głogowskie
2022-06-20
2022-06-28
2022-06-21
2022-06-28
aktywiz.zawodowa 2022-2023

WAZ
Wisła
2022-06-23
2022-07-01
2022-06-24
2022-07-01
aktywiz.zawodowa 2022-2023


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach