środa, 2022-12-07 Agaty, Dalii, Sobiesława

OCENA WYDOLNOŚCI BEZTLENOWEJ DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ NARZĄDU RUCHU


 
Marzec 2015, Spała

Podczas Spartakiady FAR przeprowadzono laboratoryjne pomiary wydolności beztlenowej kończyn górnych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową.

Badania realizowane były przez zespół badawczy Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Koordynatorem badań był prof. Bartosz Molik. Realizowane badania prowadzone są przy współpracy z: University of Montana (Missoula, MT, USA), University of Texas at Arlington (TX, USA), Lakeshore Foundation (Birmingham, Al., USA) oraz Polytechnic University of Madrid (Hiszpania). Spalskie badania były kontynuacją analiz prowadzonych wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

Celem badań było określenie poziomu wydolności beztlenowej dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu ruchu. Wydolność beztlenowa rozumiana jest najprościej jako wysiłek krótkotrwały o maksymalnej intensywności. W ostatnich latach ten rodzaj wysiłku jest coraz częściej weryfikowany wśród osób z niepełnosprawnością. Okazuje się na przykład, że tego typu wysiłki mogą być związane ściśle z takimi czynnościami jak pokonywani progów, krawężników, ramp, czy też transferami (zmianami pozycji np. z wózka na łóżko).

Udział w badaniach był dobrowolny. Z pośród wszystkich uczestników w Spale przebadano 58 chłopców i dziewcząt w wieku od 7 do 15 lat. Zasadniczą częścią badań była ocena wydolności beztlenowej kończyn górnych - 30-sekundowy test Wingate. Test został wykonany na ergometrze ręcznym (LODE, Groningen). Dokonano pomiarów mocy średniej, mocy maksymalnej. Test właściwy był poprzedzony 2 minutową rozgrzewką, w którym dziecko mogło zapoznać się z ergometrem ręcznym i ćwiczeniem na nim. Podczas rozgrzewki badany wykonywał pracę na ergometrze z niewielkim obciążeniem (10W; jeden obrót na sekundę). Po rozgrzewce badany został zapoznany z częścią główną testu. Test polegał na maksymalnej pracy w czasie 30 sekund. Badany próbował jak najszybciej rozkręcić ergometr ręczny - wykonać jak największą liczbę obrotów ergometru w czasie 30 sekund. W części głównej obciążenie (siła hamująca) była indywidualnie dostosowana do możliwości badanego.

Dodatkowo przeprowadzono pomiar masy ciała (waga elektroniczna) oraz pomiar fałdów tłuszczowych i ocena składu ciała (aparat FUTREX).

Badania nie wiążą się z ryzykiem ani osobistym dyskomfortem. Jedynym dyskomfortem może być uczucie zmęczenia po wykonaniu maksymalnej pracy w okresie 30 sekund, podobnie jak przy intensywnym krótkotrwałym wysiłku fizycznym. Dobrowolny udział w badaniach jest pomocny w określeniu poziomu wydolności beztlenowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz określeniu wartości referencyjnych 30-sekundowego testu Wingate dla tej grupy wiekowej.

Po zakończonych badania opiekunowie otrzymują indywidualnie drogą e-mailową wyniki badań swoich podopiecznych. Aktualnie wyniki są porównywane z wartościami referencyjnymi dla nietrenujących dzieci polskich oraz trenujących dzieci amerykańskich z przepukliną oponowo-rdzeniową. Cykliczne uczestnictwo w badaniach pozwala na regularne kontrolowanie i analizę rozwoju mocy mięśniowej kończyn górnych dzieci.

Badania w Spale były pierwszą częścią badań, które będą kontynuowane w przyszłości. Wyniki oraz aktualności dotyczące badań będziemy zamieszczać dla zainteresowanych na łamach strony www.far.org.pl.

Bartosz Molik
 

»»»

2022-11-24

Serdecznie zapraszamy 01.12.2022 w godz. 10:00-14:00
do Hotelu Forum w Lublinie przy ulicy Obywatelskiej 8. 
na spotkanie informacyjne...

Czytaj więcej


Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w Warszawie

2022-10-26

W ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II” w dniach 24.09.2022 oraz 01.10.2022 odbyły się Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie...

Czytaj więcej


Nasz pierwszy raz

2022-10-21

W dniach 14-16 października 2022 roku po raz pierwszy gościliśmy w Ośrodku Rehabilitacyjnym Polanika w Chrustach gdzie odbył się Warsztat Aktywnej Rehabilitacji, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VII”....

Czytaj więcej


Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w Lublinie

2022-10-19

W dniu 14.10.2022 odbyły się Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy dla uczestników projektu „ Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II” dla regionu lubelskiego. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego...

Czytaj więcej


»»»

2022-10-13

24 października rozpoczynają się szkolenia z zastosowania platformy iPFRON+. Cyfryzacja to więcej niż technologia.
Proces ten otwiera nowe możliwości uczestnictwa
osób z niepełnosprawnościami...

Czytaj więcej temat
loakalizacja
data kadra
data uczestnicy
kategoria

obóz AR
Czudec
2023-01-03
2023-01-14
2023-01-04
2023-01-14
aktywiz.społeczna 2022-2023

warsztat AR
Wisła
2023-01-27
2023-01-29
2023-01-27
2023-01-29
aktywiz.społeczna 2022-2023

warsztat AR
Supraśl
2023-01-27
2023-01-29
2023-01-27
2023-01-29
aktywiz.społeczna 2022-2023


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach