środa, 2022-12-07 Agaty, Dalii, Sobiesława

Obozy AR dla dzieci i młodzieży


 

Obozy Aktywnej Rehabilitacji w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim III”

Obozy Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci I stopnia


Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 16 lat, poruszających się na wózku inwalidzkim.

Celem obozu jest, aby poprzez prezentację wzorców osobowych – instruktorów poruszających się na wózkach – oraz aktywny trening umożliwić uczestnikom rozwijanie swoich umiejętności oraz wzmocnienie ich wiary w siebie i, w konsekwencji, wyrobienie w dzieciach jak największej samodzielności i niezależności. W przypadku dzieci, które dorastają jako osoby niepełnosprawne, pomoc w uzyskaniu pozytywnego obrazu samego siebie jest niezwykle istotna.
 

alt

Nasz cel osiągamy poprzez szereg usystematyzowanych działań.

Dzieci mają możliwość wypróbowania swoich sił w zakresie różnych dyscyplin sportowych, w trakcie zajęć treningowych, które są odpowiednio dopasowane do ich potrzeb oraz możliwości.

Poza zajęciami treningowymi dzieci mają szansę "pomajstrować" przy swoich wózkach pod kierunkiem instruktorów oraz, bawiąc się, zdobywać i rozwijać umiejętności związane z samoobsługą – samodzielne ubieranie się, sprzątanie po sobie – ścielenie łóżka, składanie ubrań. Jest też dużo czasu odpoczynek, rozmowy w grupie i nawiązywanie nowych przyjaźni. Każde dziecko ma swojego własnego instruktora poruszającego się na wózku oraz opiekuna pełnosprawnego.

Bardzo ważny jest fakt, że instruktorzy prowadzący zajęcia na obozie sportowym dla dzieci są w większości osobami poruszającymi się na wózkach i prezentując swoje własne doświadczenia stanowią konkretny, silnie przemawiający i inspirujący wzorzec dla uczestników.
 

alt
Na obozie Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci prowadzimy następujące zajęcia:

  • Technika jazdy na wózku aktywnym: w czasie tych zajęć dzieci uczą się budowy wózka „aktywnego”, prawidłowej postawy na wózku i techniki jazdy zarówno na płaszczyźnie, jak i po przeszkodach typu: progi, podesty, schody; ważnym elementem treningu są również: nauka upadania i jazdy w terenie – pozwalają one dzieciom optymalnie wykorzystać wózek w różnych sytuacjach codziennego życia.
  • Łucznictwo: dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami sportu, a praktyka strzelecka pozwala im doskonalić precyzję, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Pływanie: w trakcie zajęć na basenie, poprzez zabawę, dzieci oswajają się z wodą oraz uczą się technik pływania dostosowanych do ich możliwości. Na pływalni oraz w przy okazji korzystania z prysznica ćwiczą samodzielne ubieranie oraz rozbieranie się, jak również przesiadanie się z wózka i na wózek.
  • Trening ogólnousprawniający: dzieci wykonują proste ćwiczenia z piłkami, kijkami, ciężarkami, na materacach lub na wózkach mające zwiększyć siłę górnej partii mięśni; trening przygotowuje dzieci do samodzielnych ćwiczeń w domu.
  • Gry zespołowe/terenowe: sporty typu koszykówka, piłka ręczna, rugby uczą rywalizacji fair-play i współpracy w zespole; gry terenowe z mnóstwem ciekawych zadań do wykonania dodatkowo urozmaicają zajęcia.
  • Tenis stołowy/boccia: treningi, podczas których dzieci uczą się podstawowych zasad sportu, a przy okazji ćwiczą koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Dyskoteka/ognisko: oprócz treningów jest też czas na zabawę; dyskoteka to dobra okazja do nauki dbania o siebie i swój atrakcyjny wygląd.

Nauka samodzielności w codziennych czynnościach

Dziecko otrzymuje niezbędną pomoc w zakresie higieny osobistej, ale też zgodnie z ogólną ideą obozu, z pomocą doświadczonych instruktorów (opiekunów) uczy się radzić sobie samo, na tyle na ile jest to możliwe. Podczas obozu dzieci uczą się samodzielnego cewnikowania, ubierania się , składania ubrań, ścielenia łóżka – często po raz pierwszy w życiu.

Kurs dla rodziców

W trakcie obozu aktywnej rehabilitacji dla dzieci prowadzony jest kurs dla rodziców lub opiekunów dzieci biorących udział w obozie. Konieczne jest, aby przynajmniej jeden rodzic/opiekun wziął w nim udział. W czasie trzech intensywnych dni wykładów i warsztatów oprócz przyswajania wiedzy można spotkać rodziców innych dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłe osoby niepełnosprawne. Kurs obejmuje wykłady z historii aktywnej rehabilitacji w Polsce, zagadnienia dotyczące urologii i higieny, budowy wózka aktywnego, profilaktyki odleżyn, psychologicznych uwarunkowań rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Rodzice mają okazję usiąść na wózek i razem z dzieckiem wziąć udział w sztafecie rodzinnej.
 

alt

Obozy Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci II stopnia

Obozy te przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat, z urazem rdzenia kręgowego, przepukliną oponowo rdzeniową lub rozszczepem kręgosłupa, poruszających się na wózku inwalidzkim. Jest to kontynuacja programu aktywnej rehabilitacji dla dzieci I stopnia.

Program obozu jest specjalnie dobrany do potrzeb starszych dzieci i nastolatków. Uczestnicy mają możliwość wypróbowania swoich sił w podczas zajęć prowadzonych w formie treningów sportowych z Instruktorami Aktywnej Rehabilitacji poruszającymi się na wózku.

Wieczorami uczestnicy uczą się pewności siebie, asertywności i stawianie granic, autoprezentacji, umiejętności samodzielnego zsiadania z wózka i ubierania się, wypracowywania własnego stylu, poznawania własnych atutów, zmian w okresie dojrzewania, radzenia sobie w sytuacji publicznej.

 

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
oraz Fundacji PZU
 

 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom. Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach