Logo Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską

Dostępność i Dziedzictwo. Standardy dostępności w zabytkach.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR” realizuje w partnerstwie projekt pt. „Dostępność i Dziedzictwo. Standardy dostępności w zabytkach”, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytetu FERS.03 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działania 03.03 Systemowa poprawa dostępności w latach 2025-2028.”

Lider Projektu: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Partnerzy projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wartość dofinansowania: 10 443 071,20 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 8 617 622,35 zł

Okres realizacji projektu: 1.10.2025 – 31.03.2027


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

O projekcie

Głównym celem projektu jest poprawa dostępności architektonicznej obiektów zabytkowych pełniących funkcje publiczne poprzez ograniczenie barier prawnych, proceduralnych i metodologicznych hamujących skuteczne prowadzenie procesu inwestycyjnego i zapewnienie dostępności poprzez zwiększenie wiedzy i kompetencji służb konserwatorskich w zakresie wprowadzania dostępności architektonicznej do obiektów zabytkowych, dostęp do wiedzy dla wszystkich interesariuszy/ek, opracowanie narzędzi edukacyjnych.

W ramach projektu zostaną zrealizowane kompleksowe działania, które pozwolą uporządkować, ujednolicić i usprawnić procesy związane z zapewnianiem dostępności obiektów zabytkowych.

Planowane działania:

  1. Identyfikacja i analiza problemu braku zapewnienia dostępności zabytkowych obiektów użyteczności publicznej w tym:
  • analiza barier prawnych, proceduralnych i metodologicznych związanych z dostępnością zabytków,
  • analiza specyfiki obiektów zabytkowych użytkowanych przez podmioty publiczne oraz obiektów kultu i działalności religijnej,
  • zebranie dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań  wraz z opracowaniem nowych.
  1. Opracowanie standardów, wytycznych i praktycznych narzędzi:
  • przygotowanie wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczących zapewniania dostępności,
  • opracowanie standardów, schematów postępowań konserwatorskich, procedur i metodologii postępowania,
  • stworzenie zestawu materiałów takich jak podręczniki, poradniki, katalog dobrych praktyk dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego m.in. inwestorów, projektantów, architektów, konserwatorów, ekspertów od dostępności,
  • opracowanie propozycji zmian prawnych i dobrych praktyk proceduralnych.
  1. Szkolenia i wdrożenia:
  • przeprowadzenie szerokiego programu szkoleń i warsztatów w tym świadomościowych dla służb konserwatorskich na poziomie wojewódzkim, powiatowym i gminnym,
  • wsparcie osób zatrudnionych w służbach konserwatorskich poprzez praktyczne narzędzia i jednolitą metodologię wspierającą wydawanie decyzji, postanowień, zaleceń i opinii związanych z dostępnością architektoniczną obiektów zabytkowych.