„Wolontariat w FAR jest też dla CIEBIE” 2024
Za nami rok 2024, zatem czas na podsumowanie naszego projektu „Wolontariat w FAR jest też dla CIEBIE”. Było intensywnie, pracowicie i pożytecznie. Wszystko co założyliśmy na ten rok, zostało w pełni wykonane.
Przeprowadziliśmy szereg szkoleń na przestrzeni całego roku, zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Poruszyliśmy kluczowe zagadnienia dotyczące pracy z osobami poruszającymi się na wózkach jak np. rodzaje schorzeń, problemy fizjologiczne. Czym jest wózek inwalidzki? Jak może odmienić życie osoby niepełnosprawnej jeżeli jest dobrze dopasowany i ustawiony? Wierzymy, że po naszych szkoleniach jest to dzisiaj jasne. Praktyczna część to już poznanie umiejętności związanych z techniką jazdy oraz asekuracji podczas tego treningu oraz przykładowe treningi sportowe. Jednym słowem wszystko co potrzebne wolontariuszowi/wolontariuszce, żeby czuł się pewnie i komfortowo podczas naszych aktywności.
Dokładnie 54 wolontariuszy/wolontariuszek zaangażowało się w działania projektu a następnie w szereg form wsparcia realizowanych przez FAR na rzecz dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami na terenie 5 województw. W liczbach przedstawia się to następująco:
- zajęcia Aktywnej Rehabilitacji – 44 wolontariuszy,
- Spartakiady – 9 wolontariuszy,
- warsztaty Aktywnej Rehabilitacji (3 dniowe) – 14 wolontariuszy,
- obozy Aktywnej Rehabilitacji (8-11 dni) – 28 wolontariuszy.
Łącznie wolontariusze/wolontariuszki wypracowali ponad 4600 godzin! Bardzo dziękujemy!
Chcemy rozwijać się jako organizacja, dlatego odbyliśmy dwie niezwykle ważne wizyty studyjne w 2024 roku. W kwietniu mieliśmy okazje poznać sposób pracy z wolontariuszami/wolontariuszkami w The Institut Guttmann Foundation w Barcelonie. W październiku z kolei wizytowaliśmy Latvian Spinal Cord Injury Society w Rydze. Były to niewątpliwie pożyteczne spotkania, z których poza nowymi doświadczeniami przywieźliśmy nowe pomysły oraz poznaliśmy inny punkt widzenia w zakresie aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością i pracy z wolontariuszami/wolonatriuszkami. Na pewno również pozytywnie wpłynęło to na zacieśnianie współpracy między naszymi organizacjami.
Warto również wspomnieć, że w ramach projektu mieliśmy możliwość przeprowadzić dwa spotkania organizacyjne dla naszych pracowników. Wszystko poświęcone analizie pracy z wolontariuszami/wolontariuszkami, dzieleniem się doświadczeniami i wypracowaniu nowych zasad, które usprawnią współpracę i pozwolą wzmacniać wolontariat systematyczny w naszej organizacji.
Nasi wolontariusze/wolontariuszki zrealizowali 4 autorskie projekty w ramach konkursu na mini granty. Dwa z nich odbyły się w Warszawie i dwa w Poznaniu. Pierwszy był skierowany dla mam dzieci, które są naszymi podopiecznymi. Pomysłodawczynie wydarzenia chciały aby w pełni było ono skoncentrowane na mamach, które miały okazję udać się w świat zapachów. Kolejne trzy mini granty łączył charakter kulturalny. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Wedla w Warszawie oraz Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Były to świetne okazje do promowania wśród osób z niepełnosprawnością, odwiedzania ośrodków kultury, które przyznajemy w tych konkretnych przypadkach, zdały egzamin pod względem dostępności.
Od grudnia bieżącego roku jesteśmy w posiadaniu Certyfikatu „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. Jesteśmy z tego tytułu bardzo szczęśliwi. Zdajemy sobie sprawę, że jest to duże wyróżnienie, które nie jest dane raz na zawsze. Tym bardziej jesteśmy zmotywowani do ciężkiej pracy, żeby to miano zostało z nami na długo.
Nowy rok, to kontynuacja naszego projektu. Przed nami wiele wyzwań. Jeżeli szukasz wolontariatu dla siebie, chcesz poznać świat osób poruszających się na wózkach i dołożyć cegiełkę do rozwoju Aktywnej Rehabilitacji odezwij się do nas! Kto wie, może to będzie nowa fantastyczna przygoda, która z czasem zmieni się w pasję.
Kontakt: 609 996 144, dawid.feder@far.org.pl