Nie straszne nam upały

W dniach 14-25 sierpnia 2023 roku w ośrodku sportowo-rekreacyjnym „Solpark” w Kleszczowie odbył się Obóz Aktywnej Rehabilitacji, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VIII”. Obóz zorganizowany został dla 10 uczestników z regionu mazowieckiego. Pierwszy dzień przywitał nas słoneczną pogodą. Ten dzień poświęcony został na przygotowanie obozu, szkolenie z zakresu technik asekuracji i przenoszenia oraz pomocy w samoobsłudze osobom poruszającym się na wózku.

Następnego dnia dołączyli do nas uczestnicy obozu – ciekawi, a zarazem niepewni tego co ich czeka. Na szczęście po poznaniu pozytywnie nastawionej kadry, również u nich zaczął pojawiać się entuzjazm i uśmiech na twarzy. Przedstawiliśmy uczestnikom plan obozu, a także opowiedzieliśmy o tym czego mogą się spodziewać w trakcie tych intensywnych jedenastu dni.

Przez większość dni obozowi towarzyszyły upały, które sięgały nawet 38 stopni. W taką pogodę ciężko jest funkcjonować ale nie straszne nam były upały i mogliśmy pojeździć na dostawkach rowerowych oraz przeprowadzić treningi z techniki jazdy w warunkach naturalnych. Uczestnicy pracowali nad wzmocnieniem mięśni podczas treningów ogólnorozwojowych z wykorzystywaniem ciężarków, kijków oraz ćwiczeń na materacu. Podczas obozu przeprowadzono trening techniki jazdy gdzie uczestnicy uczyli się m.in. prawidłowego napędzania wózka, balansu, pokonywania przeszkód, jazdy slalomem, kontrolowania upadków, Ponadto wykorzystywaliśmy czas na trenowanie samoobsługi – przesiadanie z wózków na wyższe lub niższe powierzchnie, ubieranie się na wózku lub łóżku oraz czynności życia codziennego. Już po pierwszych treningach widać było rezultaty dużego zaangażowania uczestników, dzięki czemu każdy z nich wzmacniał się co przekładało się na podnoszenie poziomu samoobsługi.

W trakcie obozu nie zabrakło również atrakcji – całą grupą wybraliśmy się na Dożynki oraz koncert, którego główną gwiazdą była Cleo.

Poza nauką uczestnicy angażowali się w gry i zabawy sportowe rozwijających ogólną kondycję fizyczną. Celem tego rodzaju zajęć było pokazanie, że osoba poruszająca się na wózku może czynnie brać udział w wielu dyscyplinach sportowych takich jak np. boccia, piłka ręczna, rugby, koszykówka, tenis stołowy, łucznictwo. Daje to możliwość rozwijania pasji, prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia.

Uzupełnieniem tych wszystkich zajęć skupiających się na wzmocnieniu i funkcjonalności były zajęcia edukacji pro-zdrowotnej, gdzie podczas trzeciego dnia odwiedzili nas goście z Coloplastu i przedstawili produkty oraz przekazali uczestnikom próbki. Dodatkowo podczas treningu kompetencji społecznych, uczestnicy poruszali tematy dotyczące osób z niepełnoprawnością oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie oraz z bliskimi.

Z każdym kolejnym dniem obozu widać było postępy w wielu dziedzinach. Pod koniec obozu odbył się pokaz sprzętu podczas którego uczestnicy mogli przetestować wózki oraz rozwiązania techniczne dedykowane osobom z niepełnosprawnością. Był to czas bardzo intensywny zarówno dla uczestników, jak i dla kadry. Wszyscy mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy.

Obóz Aktywnej Rehabilitacji miał dla jego uczestników ogromną wartość, wpłynął na ich życie oraz postrzeganie siebie jako osoby z niepełnosprawnością.