zdjęcie grupowe uczestników obozu Aktywnrj Rehabilitacji we wnętrzu, Włcz 18-28.09.2023

Obóz Aktywnej Rehabilitacji  w Wałczu

W dniach 17.09-28.09 2023 w ramach projektu KAS VIII odbył się obóz AR regionów kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego w malowniczym miejscu: Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu.

W tym czasie nasi uczestnicy pod okiem wspaniałej kadry poznawali nowe sposoby dotyczące samoobsługi, doskonalili swoje umiejętności w poruszaniu się na wózku aktywnym i pokonywaniu różnych przeszkód architektonicznych: krawężniki, podjazdy, schody.

Wszyscy w pocie czoła pracowali nad poprawą sprawności fizycznej na treningach ogólnokondycyjnych, mieli okazję spróbować swoich sił w łucznictwie, strzelectwie, boksie, hokeju, bocci, kręglach fińskich a niektórzy doskonalili również swoje umiejętności pływackie na basenie.

Obszerna wiedza przekazywana przez naszych instruktorów dodatkowo była codziennie systematyzowana i utrwalana w formie wykładów i prezentacji dotyczących urazów rdzenia kręgowego, jego następstw i tak ważnej: profilaktyki (urologia, odleżyny, odżywianie), zagadnienia prawne, parasport oraz seksualność osób z niepełnosprawnością. Dopełnieniem codziennych zmagań były spotkania kompetencji psychospołecznych.
Dużym zainteresowaniem wśród uczestników i kadry cieszył się pokaz aktualnego sprzętu na polskim rynku – różnych producentów, gdzie każdy miał okazję przymierzyć się, wykonać jazdę próbną i otrzymać wyczerpujące informacje techniczne.

Gra terenowa ukazała świetną pracę zespołową uczestników i kadry- gdzie oprócz sprytu i taktyki trzeba było wykazać się umiejętnościami i wiedzą zdobytą podczas zajęć.

Piękna aura pozwoliła nam na długą wycieczkę organizowaną przez ośrodek oraz przetestowanie komunikacji miejskiej i umiejętności naszych uczestników w drodze powrotnej. Natomiast dla zmotoryzowanych z uprawnieniami – sprawdzenie swoich sił w prowadzeniu i obsłudze aut z różnymi dostosowaniami dla osób z ON.

Testy sprawnościowe ostatniego dnia ukazały poprawę początkowych wyników naszych uczestników a tym samym: co można osiągnąć podczas obozu (pomimo zmęczenia) i systematycznej pracy nad sobą.

Uroczysta kolacja z wręczeniem dyplomów i drobnych pamiątek zakończyła obóz ale mamy nadzieję, że rozpoczęła również pełną motywacji, odwagi i wytrwałości drogę do osiągania swoich celów i spełniania marzeń – pomimo wszystko.

„Nie pozwól, by starch przed czasem, który upłynie, zanim coś osiągniesz, przeszkodził ci w zrobieniu tego. Czas i tak upłynie, można więc równie dobrze wykorzystać go w najlepszy możliwy sposób”.

Gratulujemy uczestnikom i kadrze.
Dziękujemy za Waszą ogromną pracę i wysiłek.

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych