qbóz Aktywnej Rehabilitacji w Czudcu. 3-14.11.2023. kadra i uczestnicy obozu na sali gimnastycznej

Listopadowy Czudec

Cześć Wszystkim,

W dniach 3-14.11.2023 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Czudcu, odbył się fantastyczny obóz Aktywnej Rehabilitacji, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VIII”.  

Przez czas trwania tego obozu mieliśmy dużo aktywności fizycznej, dowiedzieliśmy się sporo informacji na różne tematy , ale także był też czas na rozrywkę. Pomimo tego że w początkowych dniach byliśmy bardzo zestresowani bo dla niektórych był to pierwszy taki obóz to dzięki zaangażowaniu kadry oraz naszym po kilku dniach wszyscy poczuliśmy się jak w domu.

Teraz przyszedł czas na opisanie poszczególnych treningów czego się na nich nauczyliśmy. Dzięki temu niektórzy z nas, pomimo że mają mniejszą sprawność, dowiedzieli się w jaki sposób możemy zrobić to inaczej, lub w jaki sposób poprosić kogoś o pomoc.

Na treningu techniki jazdy nauczyliśmy się jak prawidłowo poruszać się na wózku oraz pokonywać przeszkody. Zaś na treningu ogólnousprawniającym dbaliśmy o swoją kondycję fizyczną. 

Zajęcia na pływalni były świetnym pomysłem, mogliśmy tam trochę odpocząć i zregenerować siły.

Na zajęciach z samoobsługi  uczyliśmy się jak prawidłowo wytłumaczyć oraz wykonać prawidłowe przesiadanie się na różne poziomy oraz do samochodu. Uczyliśmy się również jak możemy wykonywać proste czynności w domu.

Zajęcia sportowe były dobrą okazją do zdrowej rywalizacji i śmiechu. Uczestniczyliśmy w zajęciach takich jak boccia, łucznictwo, strzelectwo, tenis stołowy, fińskie kręgle na których ćwiczyliśmy swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Braliśmy również udział w różnych  grach zespołowych. 

Obóz był świetnie zorganizowany ponieważ oprócz zajęć fizycznych mieliśmy okazję do wspólnych rozmów podczas pogadanek. Dowiedzieliśmy się na nich wielu przydatnych aspektów z naszego życia. 

Odskocznią od codziennych zajęć był wspólny seans filmowy oraz współzawodnictwo zorganizowany przez kadrę. 

Na zakończenie dnia odbywały się rozgrywki w Bingo, było dużo śmiechu i sporo emocji. Na zakończenie obozu wszyscy pięknie wystrojeni zebraliśmy się na uroczystej kolacji. Następnie otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło tańców oraz śpiewów.

Podsumowując obóz jest świetną okazją do zmienienia otoczenia, poznania nowych osób  oraz dowiedzenia się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć, że obozy FAR są przyjazne dla każdego, nawet jeśli jest mniej sprawny. Dzięki miłej i fachowej pomocy kadry każdy może się tu czuć swobodnie i bezpiecznie.

Do zobaczenia na kolejnym obozie.

Z pozdrowieniami
Kadra i uczestnicy

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych