obóz Aktywnej Rehabilitacji w spale 18-19.09.2023

Obóz AR, Spała 18-29.09.2023

W dniu 18.09.2023 rozpoczął się obóz aktywnej rehabilitacji w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VIII”. Po zakwaterowaniu wszystkich uczestników w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, każdy miał okazję na zapoznanie się i opowiedzenie o sobie.

Dzięki sprzyjającej nam pogodzie, niemalże do ostatnich dni naszego obozu, mieliśmy możliwość realizowania zajęć zarówno w terenie jaki i hali sportowej. Już od pierwszych dni zajęcia obfitowały w różnorodne aktywności sportowe. Uczestnicy mieli okazję doszlifować technikę jazdy, nauczyć się przyjmowania prawidłowej pozycji na wózku, prawidłowego sposóbu napędzania wózka, opanowania balansu.

Każdy z uczestników, musiał zmierzyć się również z pokonywaniem różnych przeszkód, takich jak wjazd na podjazd oraz zjazd z podjazdu, wjazd i zjazd z krawężnika, jazda w trudnym terenie ( trawa, piach czy żwir). Nie obeszło się i bez pokonywania schodów, które w pierwszym momencie wydawały się niemożliwe do zdobycia, jednak z odpowiednim instruktażem i pomocą, każdy się z nimi uporał. Nauka bezpiecznego i kontrolowanego upadku zmniejszyła obawy przed wywrotką oraz wzbogaciła uczestników o wiedzę jak wytłumaczyć osobom trzecim by pomogli im wstać. Wysiłek jaki zapewniony był na treningach ogólnokondycyjnych wspomógł poprawę wydolności fizycznej i kondycji uczestników. 

Obóz bogaty był w różnorakie dyscypliny sportowe. Mieliśmy okazję potrenować pływanie na basenie, spróbować gry w Rugby, nauczyć się łucznictwa, zagrać w piłkę toczoną unihokej czy Boccie. Wyruszyliśmy również na spacer pod słynny pomnik Żubra, gdzie każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy brali również udział w pouczających wykładach uświadamiających o ich prawach, możliwości podróżowania różnymi środkami transportu, prawidłowemu odżywaniu i samoobsłudze.

Każdy dzień był pełny aktywnych zajęć, gier i zabaw integracyjnych. Obóz zakończył spartakiada sportowa w której uczestnicy mieli do pokonania tor przeszkód strzelinctwo rzut do celu oraz sprint . Wieczorem ostatniego dnia, odbyło się rozdanie dyplomów 29.09.2023 po śniadaniu zakończyła się nasza przygoda i wszyscy rozjechaliśmy się do swoich domów.

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych