Obóz AR w Wiśle
W ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim IX” w dniach 25.05-5.06.2024 r. w malowniczo położonym Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich START w Wiśle odbył się Obóz Aktywnej Rehabilitacji.
Na obóz przybyło 7 uczestników i 3 uczestniczki oraz 12 osób profesjonalnie wyszkolonej kadry. Uczestnicy obozu – mimo pewnych obaw oraz początkowej niepewności – już po pierwszych kilku dniach wdrożyli się w rytm codziennego wysiłku i treningów. Niektórzy z nich rozpoczynali dzień od wspólnej „porannej zaprawy”.
Codzienne treningi z techniki jazdy na wózku inwalidzkim aktywnym, przeplatane treningami ogólnkondycyjnymi, zajęciami z pływania, zajęciami z różnych dyscyplin sportowych, tj. tenis stołowy, łucznictwo, boccia, rugby, były okazją dla wszystkich uczestników do „szlifowania” samodzielności oraz zwiększania umiejętności samoobsługowych. Szeroki wachlarz prowadzonych treningów miał na celu zwiększenie wydolności i ogólnej sprawności fizycznej wszystkich uczestników.
Program Obozu Aktywnej Rehabilitacji – obok treningów – dał uczestnikom możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej, podczas profesjonalnie prowadzonych prelekcji z zakresu edukacji prozdrowotnej (związanych z powikłaniami po urazie rdzenia kręgowego, zaburzeniami urologicznymi, profilaktyką przeciwodleżynową, leczeniem odleżyn oraz seksualnością i prokreacją osób z niepełnosprawnością), z zakresu warsztatów prawno-obywatelskich jak również warsztatów kompetencji psychospołecznych.
Mimo ogromnego zmęczenia, zarówno kadry, jak i uczestników, czasami bólu mięśni, wylanego potu, Obóz Aktywnej Rehabilitacji był dla wszystkich czasem wyjątkowym i niezwykłym, przyprawiony dużą dawką świetnego humoru oraz fantastyczną atmosferą, którą współtworzyła profesjonalnie przygotowana kadra oraz fantastyczni uczestnicy.
Liczymy na to, że szerokie spektrum zajęć, kompleksowość przekazanej wiedzy oraz nauka nowych umiejętności połączone z ogromny wysiłkiem zarówno kadry, jak i każdego uczestnika i uczestniczki, którzy dawali z siebie często wszystko, przełoży się na zwiększenie aktywności społecznej wszystkich uczestników oraz będzie „trampoliną” do osiągnięcia małych/wielkich celów w swojej samodzielności, realizacji marzeń i przede wszystkich odnalezienia w życiu swojego miejsca !!!
Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych