Spartakiada dla dzieci i młodzieży w Spale

FILM – SPARTAKIADA, SPAŁA 2023 »»

W dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyła się OGÓLNOPOLSKA SPARTAKIADA FAR DLA DZIECI I MŁODZIEŻY w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Była to  największa w Polsce impreza integracyjno-sportowa dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach, która zgromadziła ponad 350 osób, w tym 150 osób z niepełnosprawnością.

Spartakiada jest ważnym w programie FAR wydarzeniem cyklicznym, jednak w tym roku miała szczególny wymiar, ponieważ wpisuje się w obchody 35-lecia działalności Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Na starcie zobaczyliśmy i dopingowaliśmy zgłoszonych przez regiony zawodników, którzy pod czujnym okiem sędziów dyscyplin zdobywali punkty w klasyfikacji wieloboju.

Odwiedzili nas znakomici goście: Dyrektor COS-OPO Spała Waldemar Wendrowski; Tomasz Maruszewski, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Kamil Bobek, Dyrektor Departamentu do Spraw Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi; dr n. med. Rafał Sapuła, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji; Michalina Torczyńska, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, region łódzki, Kamil Białas, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, region łódzki oraz Zuzanna Grodzicka, Dyrektor Marketingu, Coloplast Sp. z o.o.

Odbyły się warsztaty sportowe i plastyczne dla dzieci, warsztaty dla rodziców. Warsztaty pierwszej pomocy poprowadzone przez Piotra Szpyrkę (PZU Zdrowie). Świetne ognisko, z grami i zabawami sportowymi, kołem fortuny, loterią, wyścigiem z jakiem, malowaniem „na szkle” zamknęło pierwszy dzień naszej Spartakiady.

Najważniejsze zawody odbyły się 27.06.2023: tor przeszkód, sprint, strzelanie z łuku, slalom, mini maraton. Wspierali nas wolontariusze z Grupy PZU na czele z Sophią Kuszpyt (Bartczak Arkadiusz , Łukasz Król, Wojciech Lis, Damian Pączko, Witold Suchodolski, Karina Wilczewska, Joanna Łatkowska a także wolontariusze z PZU Zdrowie. Mogliśmy odwiedzić stoiska PZU Zdrowie, Coloplast , KIF region łódzki.

Po zawodach nastąpiło uhonorowanie zwycięzców, uroczyste zakończenie, medale zawodnikom wręczali prof. dr hab. Bartosz Molik, Jego Magnificencja Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz prof. Natalia Morgulec-Adamowicz, Dziekanka Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie, Uliana Pcholkina oraz Witalii Pcholkin .

Zrobiliśmy wspólne zdjęcie pamiątkowe a całość zamknęła dyskoteka w morzu balonów z tańcami prowadzonymi przez Anię Urbańską.

Bardzo dziękujemy Zawodnikom, Rodzicom oraz całej kadrze za zaangażowanie i wysiłek.

Profesjonalną obsługę ratowniczą zgodną z obowiązującymi procedurami sprawowali medycy z iQonmed Szkolenia medyczne.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom i partnerom: Lidl , PZU, PZU Zdrowie, Coloplast, KIF.

COS-OPO Spała składamy najserdeczniejsze podziękowania za pomoc w realizacji naszych działań. Wiemy, że ta pomoc to wiele osób zaangażowanych na różnych poziomach Ośrodka.

Trenującym w tym czasie na terenie Ośrodka sportowcom dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość.

Spartakiadę dofinansowano ze środków Funduszy Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.