Polski Teatr Tańca, Poznań. Uczestnicy i wolontariusze. Grudzień 2023

„Wolontariat w FAR jest też dla CIEBIE” – realizacja projektu w 2023 r.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR” od września 2023 roku, realizuje projekt „Wolontariat w FAR jest też dla CIEBIE” finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030 – Edycja 2023, z Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W minionym roku udało nam się zrealizować m.in.:

– 4 szkolenia dla wolontariuszy, w podzielone na dwa bloki, teoretyczny i praktyczny:

  • teoretyczny – schorzenia (URK, POR, MPD), wózek inwalidzki (rodzaje, budowa, dopasowanie), problemy fizjologiczne (urologia u osób z URK i POR, pęcherz neurogenny, jelito neurogenne, odleżyny).
  • praktyczny: technika jazdy na wózku inwalidzkim, sport osób z niepełnoprawnością (wybrane przykłady sportów wykorzystywanych w treningu FAR), trening kompetencji społecznych.

– 2 szkolenia dla pracowników FAR, z zakresu pracy z wolontariuszami,

– 2 wizyty studyjne, w Szwecji i Norwegii, co umożliwiło poznanie działań innych organizacji, w obszarze wolontariatu, metod zarządzania wolontariatem, jak również było okazją do wymiany doświadczeń i spotkań z wolontariuszami w ramach tych organizacji.

– 4 mini granty, które dotyczyły:

  • świątecznego integracyjnego wyjazdu do fabryki bombek.  Pomysł dotyczył zorganizowania wycieczki dla 12 dzieci poruszających się na wózkach, którzy są podopiecznymi FAR oraz chętnych członków rodzin i wolontariuszy. Wycieczka obejmowała pokaz formowania szklanych ozdób oraz ich dekorowania.
  • wyjście do Polskiego Teatru Tańca dla 6 osób poruszających się na wózku i 6 wolontariuszy, w czasie którego sprawdzono również dostępności Teatru pod kątem dostosowania dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz sprawdzenia jak instytucja radzi sobie z wizytą większej ilością takich widzów oraz zachęcenie osób poruszających się na wózku do korzystania z wydarzeń kulturalnych.
  • usprawnienia pracy podczas zajęć sportowych poprzez zakup kosza do magazynowania przenoszenia piłek. Zakup kosza na kółkach, ułatwić transport piłek i usprawni pracę wolontariuszy i instruktorów.
  • zakupu narzędzi niezbędnych do realizacji zajęć z czyszczenia i konserwacji wózka inwalidzkiego. Wolontariusze mieli okazję zapoznać się m.in. z budową wózka jak i właściwą jego konserwacją.

W ramach działań w 2023 roku, dziesięciu Wolontariuszy rozpoczęło działania w FAR. Wszyscy brali udział w zajęciach Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci, pięć osób wzięło udział w Warsztatach Aktywnej Rehabilitacji oraz dwie osoby były na obozie Aktywnej Rehabilitacji. Każdy z nich deklaruję chęć dalszej współpracy i wykazuje zainteresowanie naszą ideą widząc w niej wartość dodaną do swojego wykształcenia.

Wszystkie działania mają na celu stworzenie i wdrożenie kompleksowego systemu zarządzania wolontariatem w FAR, co przyczyni się do zwiększenia liczby wolontariuszy zaangażowanych systematycznie i długoterminowo. Chcemy również podnieść jakość oferowanych form wolontariatu oraz rozwijać nasze umiejętności współpracy z wolontariuszami. W projekcie przewidujemy udział min. 90 wolontariuszy z min. 6 województw.

Krokiem do tego jest również udział koordynatora wolontariatu w Szkole Dobrego Wolontariatu, dzięki czemu cała organizacja zwiększa swoje kompetencje w zakresie pracy z wolontariuszami.