kobiecy obóz Aktywnej Rehabilitacji w Spale 4-15.11.2023. Na zdjęciu uczestniczki obocu.

Wyjatkowy listopadowy Kobiecy Obóz AR w Spale

W dniach 04.11-15.11.2023 r. w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VIII” w uroczo położonym Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbył się Obóz Aktywnej Rehabilitacji, skierowany do kobiet po urazie rdzenia kręgowego.

Wszystkie uczestniczki, mimo początkowych obaw, pewnego strachu, szybko weszły w kobiecy klimat obozu, który łączył elementy aktywnego wysiłku (w postaci np. zajęć z techniki jazdy czy treningu ogólnokondycyjnego), z kobiecymi potrzebami i oczekiwaniami w postaci zajęć relaksacyjnych, oddechowych czy też warsztatów z podstaw makijażu i doboru kosmetyków.

Profesjonalnie przeprowadzone treningi z techniki jazdy na wózku inwalidzkim aktywnym, treningi ogólnousprawniające, zajęcia z pływania, treningi w ramach dyscyplin sportowych, tj. tenis stołowy, łucznictwo pokazały szerokie spektrum możliwości wszystkim uczestniczkom obozu. Wskazały kierunek, w którym powinny one podążać, by uzyskać jak największą samodzielność i niezależność w życiu codziennym, mimo swoich indywidualnych ograniczeń.

Podczas obozu dodatkowo zostały przeprowadzone warsztaty edukacji prozdrowotnej na tematy związane z urazem rdzenia kręgowego, zaburzeniami urologicznymi, profilaktyką przeciwodleżynową oraz seksualnością osób z niepełnosprawnością. Podczas obozu odbyła się prelekcja związana z problemami ginekologicznymi. Nie zabrakło też treningów kompetencji psychospołecznych oraz  wykładu związanego z podstawowymi uprawnieniami osób z niepełnosprawnością.

Mimo różnorodności charakterów, wieku, a także sprawności funkcjonalnej, całe grono kobiece, zarówno uczestniczek jak i kadry, bardzo mocno się zżyło i stanowiło przez ten czas „zgrany team”.
Podczas tego obozu odbyło się wiele niekończących, trwających często do późnych godzin rozmów, stanowiących dla każdej ważne wsparcie i poczucie bycia wysłuchaną.

Pomimo zmęczenia, czasami trudnych chwil i też trudnych czasami rozmów, czasami też łez, był to dla każdej kobiety uczestniczącej w tym obozie, czas ważny i bardzo potrzebny. Każda wyjechała z poczuciem, że nie jest sama, że ma od tej pory swoją grupę wsparcia, a oprócz tego zyskała ogromną dawkę bardzo ważnej i niezbędnej wiedzy i nowych umiejętności.

Kobiecy obóz w Spale to przepotężna dawka energii, którą każda z uczestniczek z pewnością wykorzysta do dalszej pracy nad sobą, osiągania celów w swojej samodzielności i odnalezienia swojego miejsca w życiu !!!

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych