zdjęcie uczestników obozu w Żaganiu 25.09-06.10.2023

Żagański obóz z lubuskim FARem

W dniach 25.09 – 06.10.2023 uczestnicy projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna  osób poruszających się na wózku inwalidzkim VIII” wraz z kadrą zawitali do Areny Żagań.

Pierwszego dnia obozu skupiliśmy się na przeprowadzeniu testów oraz na poznaniu siebie nawzajem. Porozmawialiśmy o swoich oczekiwaniach, ale także obawach, które są nieodłącznym elementem związanym z charakterystyką i intensywnością obozów w FAR.

Nasze grono było skromne, ale dzięki temu udało nam się stworzyć wyjątkową atmosferę, w której każdy mógł czuć się swobodnie. Każdy z uczestników już po pierwszych dniach zaczął stopniowo przełamywać swoje początkowe bariery i oswajać się z intensywnym wysiłkiem oraz dziennym harmonogramem. Pogodę mieliśmy wyjątkowo słoneczną, jak na końcówkę września.

Podczas obozu przeprowadzono trening techniki jazdy, gdzie uczestnicy uczyli się m.in. prawidłowego napędzania wózka, balansu, pokonywania przeszkód, jazdy slalomem, a także kontrolowania upadków. Treningi ogólnousprawniające i te przeprowadzane na materacach także należały do intensywnych, ale nasi uczestnicy nie odpuszczali nawet na chwilę, co przekładało się na jakość wieczornej samoobsługi, która z każdym dniem szła nam coraz sprawniej!

Prócz treningów z techniki jazdy oraz treningów ogólnousprawniających przeprowadzanych na terenie ośrodka znaleźliśmy czas także na ćwiczenia w terenie, które udało nam się połączyć z wizytą w muzeum na terenie jednostki wojskowej w Żaganiu.

W naszym harmonogramie nie zabrakło także pogadanek. Poruszaliśmy na nich wiele istotnych aspektów począwszy od urologii po sport. Nasi uczestnicy byli zaskoczeni, jak wiele możliwości posiada człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim, a dzięki doświadczonej kadrze, która z chęcią rozwiewała wszelkie wątpliwości nasi uczestnicy mogli przekonać się, że często jedynymi i najgroźniejszymi ograniczeniami są te, które powstają w naszej głowie. Odwiedziny para-olimpijczyka Tomasza Jakimczuka tylko utwierdziły naszych uczestników w tym przekonaniu!

Każdego z uczestników wspominamy nie tylko jako ogromnie zaangażowanego i uśmiechniętego. To przede wszystkim wspaniali ludzie z niesamowitą historią – wartą usłyszenia, którą będziemy pamiętali jeszcze długo po powrocie do domu.

NIECH ENERGIA I MOC BĘDĄ W WAMI JAK NAJDŁUŻEJ

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych